آموزش ساخت عروسک متحرک زیبا برای کودکان با مقوا و کاغذ رنگی

0

یکی از هنرهای جذاب و دوست داشتنی هنر عروسک سازی بوده که بسیاری از افراد علاقه زیادی به انجام آن دارند و با استفاده از ساده ترین ابزار و وسایل مدل های جالب و زیبایی از آن را خلق می کنند. عروسک ها در سبک ها و مدل های مختلفی وجود دارند که هر کدام زیبایی و جذابیت مخصوص به خود را دارند. از این رو در ادامه این مطلب به جهت آشنایی و یادگیری شما عزیزان نحوه ساخت عروسک متحرک را به چند روش مختلف آموزش خواهیم داد.

نحوه ساخت عروسک متحرک به روش های متفاوت

بسیاری از افراد با توجه به مهارت ها و استعدادهایی که در زمینه عروسک سازی دارند تمایل دارند به وسیله آن چه که در دسترس دارند و با استفاده از ساده ترین وسایل به ساخت انواع مدل های متنوع عروسک بپردازند. از این میان می توان به ساخت عروسک متحرک اشاره کرد که نحوه درست کردن آن بسیار راحت بوده و فقط کافی است با بکارگیری کمی خلاقیت و ذوق هنری با استفاده از وسایل ساده ای همچون کاغذ، مقوا، چوب بستنی و … با صرف کمترین هزینه عروسک های جالبی را برای بازی و سرگرم نمودن فرزندتان در منزل بسازید. اغلب ما تجربه دوخت عروسک پارچه ایی، ساختن انواع عروسک نمدی، عروسک های بافتنی زیبا، عروسک سازی با پولیش و خز و… را داریم. حال می خواهیم تجربه ایی متفاوت و جذاب کسب کنیم.

نحوه درست کردن عروسک متحرک

بسیاری از بانوان هنرمند به هنر عروسک سازی علاقه خاصی داشته و تمایل دارند به جای دور ریختن وسایل اضافی و به درد نخور از آن ها استفاده مجدد داشته باشند و به وسیله آن ها عروسک های دست ساز جالبی را بسازند و از هنر دست خود لذت ببرند. در ادامه این مطلب به جهت ایده گرفتن شما عزیزان مراحل درست کردن چند نمونه عروسک متحرک زیبا را شرح داده ایم که همانند انواع عروسک انگشتی می توانند در جهت آموزش کودکان مورد استفاده قرار بگیرند.

آموزش ساختن عروسک مار

درست کردن این عروسک زیبا بسیار آسان بوده و کافی است با داشتن چند وسیله ساده مطابق با سلیقه خود مدل های رنگارنگی از آن را بسازید.

نحوه ساختن عروسک حرکتی

وسایل مورد نیاز :

 • مقوا یا کاغذ رنگی قرمز
 • چوب بستنی
 • ماژیک رنگی
 • دگمه قابلمه ای
 • چشم آماده
 • چسب
 • قیچی
 • رنگ

آموزش ساخت عروسک متحرک

نحوه درست کردن :

در آغاز باید برای ساختن سر مار سه عدد از چوب بستنی ها را برداشته و همانند تصویر مطابق با سایزی که می بینید آن ها را برش زده و به همدیگر بچسبانید.

آموزش درست کردن عروسک متحرک در خانه

سپس باقی مانده چوب بستنی ها را به دلخواه رنگ آمیزی نموده و بعد با استفاده از ماژیک رنگی هر طرحی که مدنظر دارید را بر روی آن ها رسم کنید.

آموزش درست کردن عروسک حرکتی

شیوه درست کردن عروسک متحرک با وسایل ساده

در گام بعدی تکه ای مقوای قرمز را برش زده و قسمت نیش و چشم های مار را بر روی صورتش چسب بزنید و بعد دماغ مار را به وسیله ماژیک نقاشی کنید.

سپس بر روی دو سر هر یک از چوب بستنی ها و قسمت سر مار دگمه قابلمه ای را به شکل نر و ماده بچسبانید تا بدین صورت تمامی چوب بستنی ها از این طریق به همدیگر اتصال یابند.

شیوه ساخت عروسک متحرکآموزش درست کردن عروسک حرکتی ساده

در اینجا کار عروسک متحرک شما به پایان رسیده است.

طریقه درست کردن عروسک متحرک

ساخت عروسک دالی

این نوع عروسک یک نوع عروسک متحرک جالب و بامزه بوده که برای کودکان کم سن و سال نیز مناسب می باشد و به سادگی می توان آن را درست کرد.

شیوه درست کردن عروسک متحرک در خانه

وسایل مورد نیاز :

 • چند تکه مقوا
 • میخ ته تاشو یا دگمه قابلمه ای

نحوه ساخت عروسک متحرک با آموزشی ساده

نحوه آماده سازی :

پس از این که الگوها را تهیه کردید همانند تصاویر ارائه شده آن ها را به یکدیگر متصل نمایید. در رابطه با دیگر عروسک ها باید این نکته را در نظر داشته باشید که از قسمت هایی که می خواهید عروسک متحرک باشد باید آن را جدا کرده و دوباره متصل نمایید.

در این نوع عروسک ابتدا باید دست های آن را به هم وصل نمایید.

شیوه ساختن عروسک حرکتی

سپس قسمت پشت سر عروسک باید اتصال یابد.

نحوه ساختن عروسک حرکتی در خانه

محل های اتصال را به یکدیگر وصل نمایید.

طریقه درست کردن عروسک متحرک با کاغذ

بعد از آن قسمت تنه عروسک را نیز متصل نمایید.

طریقه درست کردن عروسک حرکتی

می توانید برای نگه داشتن عروسک یک پایه در قسمت پشت آن نصب نمایید. در این جا ساخت عروسک زیبا و کوچک شما به پایان رسیده است.

نحوه درست کردن عروسک حرکتی جذاب

طریقه درست کردن چشم متحرک عروسک

این نوع کاردستی شاید به تنهایی قابل استفاده نباشد ولی برای استفاده در ساخت خیلی از عروسک ها همچون عروسک های پولیشی کاربرد دارد.

شیوه درست کردن عروسک حرکتی به روشی آسان

وسایل لازم :

 • مقوای نازک یا کاغذ ضخیم با دو رنگ سفید و مشکی
 • پوشش پلاستیکی قرص
 • چسب چوب
 • مداد
 • قیچی

شیوه درست کردن :

در ابتدا باید اطمینان داشته باشید که پوشش پلاستیکی موردنظر حالت تو رفتگی نداشته باشد سپس در ادامه سعی نمایید که بخش فویلی آن را با دقت لازم و ظرافت کافی جداسازی نمایید.

در گام بعدی دور تا دور محل قرص را با استفاده از قیچی برش بزنید و آن را در بیاورید. برای این کار نیاز به دو عدد از جای قرص ها دارید که باید آن ها در آورید.

شیوه ساخت عروسک متحرک برای کودکان

بخش پلاستیکی برش خورده را بر روی مقوا یا کاغذ سفید بگذارید و دور تا دور آن را با استفاده از مداد خط کشی نمایید و سپس برش بزنید.

در گام بعدی چهار عدد دایره کوچک تر از اندازه مقوای مشکی برش زده و آن ها را به صورت دوتایی بر روی هم چسب بزنید تا ضخامت بیشتری داشته باشند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که این عمل را در صورت ضخیم نبودن مقوا باید انجام داد.

طریقه ساختن عروسک حرکتی جذاب

نحوه ساختن عروسک حرکتی

 سپس با دقت کافی دور تا دور مقوای سفید را لایه ای نازک از چسب چوب بزنید.

طریقه درست کردن عروسک حرکتیبعد از آن قسمت مردمک چشم را خیلی دقیق در قسمت وسط مقوای سفید رنگ قرار داده و اطمینان حاصل کنید که با چسب اطراف در تماس نباشد. سپس بخش پلاستیکی کار را با دقت کافی بر روی مقوای سفید بچسبانید و اطمینان حاصل کنید که لبه های آن با چسبی که دور تا دور مقوای سفید زده بودید به طور کامل در تماس باشد، بعد از آن منتظر بمانید تا چسب کاملا خشک شود. در این جا کار شما به پایان رسیده است و می توانید از این چشم های متحرک در تولید عروسک های دست ساز خانگی استفاده نمایید.

شیوه درست کردن عروسک متحرک در خانه

در مطلب ارائه شده شما عزیزان را با نحوه ساخت عروسک متحرک به چند شیوه مختلف آشنا کردیم که امیدواریم مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد و بتوانید طبق توضیحات گفته شده این عروسک های زیبا را در منزل درست کنید و از هنر دست خود لذت ببرید.

اشتراک گذاری

یک نظر دهید