۵ مراقبت حیاتی بعد از بوتاکس مخصوص خانم های خانه دار

0

حتما شما هم علاقه مند به تزریق بوتاکس هستید تا زیبایی و شادابی را به چهره خود ببخشید. تزریق بوتاکس باعث از بین رفتن چین و چروک ها می شود همچنین در درمان بعضی از اختلالات مانند اسپاسم های عضلانی و تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست، کاربرد دارد. تزریق بوتاکس نیازمند رعایت برخی مراقبت های قبل و بعد از تزریق است تا نتایج ماندگارتر و عوارض کمتری را به دنبال داشته باشد. با توجه به اهمیت رعایت مراقبت های بعد از بوتاکس، در این مطلب می خواهیم توضیحات کامل را ارائه نماییم. لطفا همراه ما باشید.

تزریق بوتاکس

اهمیت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس یکی از عمل های زیبایی محبوب است و خانم ها و آقایان بسیاری برای از بین بردن چین و چروک های صورت خود از این روش استفاده می کنند. این عمل زیبایی مثل روش های مشابه همچون تزریق ژل و چربی، نیاز به رعایت یکسری مراقبت های قبل و بعد از تزریق دارد تا نتایج آن ماندگارتر شود ضمن اینکه عوارض بعد از بوتاکس به حداقل برسد.

رعایت مراقبت های بعد از بوتاکس، از چند نظر حائز اهمیت است :

 • رسیدن به نتایج ایده آل از تزریق بوتاکس
 • به حداقل رساندن عوارض تزریق بوتاکس
 • حفظ سلامتی بدن
 • به حداقل رساندن دوره نقاهت
 • افزایش ماندگاری بوتاکس

بنابراین اگر می خواهید بعد از تزریق بوتاکس، زودتر بهبودی حاصل شود و درگیر عوارض آن نشوید، لازم است تمام توصیه های مراقبتی گفته شده توسط پزشک خود را رعایت کنید و از مصرف خودسرانه داروها و مسکن ها خودداری نمایید.

بررسی مراقبت های بعد از بوتاکس

از بوتاکس برای تزریق به نواحی مختلفی از صورت مانند چین و چروک های اطراف چشم، چین و چروک های پیشانی، خطوط اطراف لب و … استفاده می شود و تزریق بوتاکس به هر کدام از نواحی، مراقبت های خاص خود را می خواهد. در این بخش به تفکیک بوتاکس هر قسمت از صورت، مراقبت های لازم را توضیح داده ایم :

مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی

با تزریق بوتاکس پیشانی، عضلات این قسمت از صورت برای مدتی محدود غیرفعال می شوند و چین و چروک ها از بین می روند. اگر بوتاکس پیشانی تزریق کرده اید، برای رسیدن به نتایج ایده آل باید از دستکاری و ماساژ دادن پیشانی خود در ساعات اول تزریق خودداری کنید زیرا ماساژ دادن پیشانی باعث جابجایی ماده بوتاکس می شود و احتمال بروز عوارض وجود دارد.

در زمان خوابیدن باید مواظب باشید که فشار زیادی به قسمت پیشانی وارد نشود و ترجیحا به سمت پشت بخوابید. از مصرف داروها و مسکن ها به صورت خودسرانه پرهیز کنید و اگر دچار حساسیت پوستی یا سردرد شده اید، حتما داروهایی را مصرف کنید که پزشک تجویز کرده است.

مراقبت های بعد از بوتاکس دور چشم

برای از بین بردن خطوط ریز اطراف چشم، تزریق بوتاکس چاره ساز است و می تواند به مدت ۳ تا ۶ ماه، خطوط ریز اطراف چشم را از بین ببرد. اگر بوتاکس دور چشم تزریق کرده اید، به نکات مراقبتی زیر توجه داشته باشید :

 • چشم خود را ماساژ نداده و دستکاری نکنید زیرا ممکن است ماده بوتاکس در اطراف چشم شما جابجا شود و خطر عفونت وجود دارد.
 • از لوازم آرایشی چشم تا چند روز پس از تزریق بوتاکس استفاده نکنید تا خطر عفونت و التهاب به حداقل برسد.
 • به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس چشم، از خوابیدن بر روی صورت خودداری کنید زیرا امکان التهاب و تورم چشم ها وجود دارد.
 • به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس چشم، از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید و حتما در چند هفته اول تزریق، از عینک آفتابی استفاده نمایید.

مراقبت های بعد از بوتاکس اطراف لب

اگر می خواهید چین و چروک های اطراف لب خود را از بین ببرید، تزریق بوتاکس بهترین راه حل برای رفع چین و چروک ها می باشد. پس از تزریق بوتاکس به خطوط اطراف لب، عضلاتی که در ایجاد چروک ها موثر هستند، به صورت موقت غیرفعال خواهند شد و در نتیجه انقباض و حرکتی نخواهند داشت. خطوط اطراف لب با تزریق بوتاکس به مدت ۳ تا ۶ ماه محو می شوند اما اگر می خواهید ماندگاری بوتاکس را افزایش دهید، بهتر است نکات مراقبتی زیر را رعایت کنید :

 • از لوازم آرایشی مانند رژ لب، بالم لب، نرم کننده و … استفاده نکنید. این مواد به دلیل ترکیبات شیمیایی که دارند، ممکن است باعث افزایش التهاب لب شوند.
 • در صورت تورم و التهاب اطراف لب، توصیه می شود از کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده کنید.
 • اگر پزشک داروی خاصی را تجویز کرده است، حتما دارو را مصرف کنید.
 • در صورت عدم تقارن لب ها، به مدت چند روز طبیعی است اما اگر ادامه دار بود، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

حمام و استخر بعد از تزریق بوتاکس

ماده بوتاکس، سمی به نام بوتولینوم است که توسط یک نوع باکتری خاص تولید می شود. این ماده در اثر تماس با گرما، ماندگاری آن به مرور کمتر می شود به همین دلیل کسانی که بوتاکس تزریق می کنند، باید خود را در معرض گرما و حرارت قرار ندهند. بنابراین اگر تزریق بوتاکس صورت انجام داده اید، توصیه می شود تا دو هفته پس از تزریق از رفتن به استخر، سونا و جکوزی خودداری کنید و برای استحمام نیز از آب ولرم استفاده نمایید.

اجتناب از مصرف سیگار و دخانیات پس از تزریق بوتاکس

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از بوتاکس، عدم مصرف سیگار و دخانیات است زیرا این مواد باعث کمتر شدن اثرات ماندگاری بوتاکس می شوند همچنین مصرف نوشیدنی های حاوی الکل نیز برای کسانی که بوتاکس پیشانی، بوتاکس اطراف لب و بوتاکس دور چشم تزریق کرده اند، ممنوع است. دخانیات و نوشیدنی های الکلی نه تنها در کاهش ماندگاری بوتاکس موثر هستند، بلکه باعث عوارض شدید مثل حساسیت، ماندگاری التهابات و افزایش عفونت می شوند.

شستشوی صورت بعد از تزریق بوتاکس

از نکات مهم مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس، شستشوی اصولی و بدون فشار صورت است. تا چند روز پس از تزریق بوتاکس، به هیچ عنوان برای شستشوی صورت خود از آب گرم استفاده نکنید و شوینده هم باید ملایم باشد. حین شستشو، ناحیه تزریق شده را دستکاری نکنید و ماساژ هم ندهید.

اجتناب از خوابیدن به بر روی صورت بعد از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس باید شیوه خوابیدن خود را درست کنید تا دچار عوارض بعد از تزریق بوتاکس نشوید. به مدت ۶ الی ۸ ساعت پس از عمل بوتاکس، خوابیدن ممنوع است و در زمان خوابیدن هم باید به گونه ای بخوابید که هیچ فشاری به ناحیه تزریق شده وارد نشود. اگر بوتاکس اطراف چشم تزریق کرده اید، نباید به روی صورت یا به سمت پهلو بخوابید یا در صورت تزریق بوتاکس پیشانی، از خوابیدن بر روی صورت خودداری نمایید.

اپیلاسیون و وکس صورت بعد از تزریق بوتاکس

یکی از کارهای ممنوع بعد از تزریق بوتاکس، عدم اپیلاسیون، وکس و بند انداختن پوست است زیرا استفاده از محصولات موبر و وکس باعث گرمای پوست و آسیب دیدن پوست می شود و احتمال کاهش ماندگاری بوتاکس وجود دارد همچنین اصلاح صورت همراه با التهاب و تورم پوست می باشد. از این رو، توصیه می شود از اصلاح صورت و ابروهای خود تا حدود یک هفته بعد از بوتاکس خودداری کنید تا نتیجه مطلوبی را کسب نمایید.

سخن پایانی

در این مطلب، تمام توصیه های مراقبتی پس از تزریق بوتاکس را بررسی کردیم. رعایت مراقبت های بعد از بوتاکس از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا با رعایت نکات مراقبتی می توان التهاب و تورم پوست را کنترل نمود، از حرکت کردن ماده بوتاکس جلوگیری کرد و عوارض پس از بوتاکس را به حداقل رساند.

منبع:  خوبا

اشتراک گذاری

یک نظر دهید