ارزهای دیجیتال چه تأثیری بر هنر می‌گذارند؟

0

اگر از فعالان بازار ارزهای دیجیتال باشید حتماً نام توکن‌های غیرمثلی (NFT) را شنیده‌اید. این توکن‌ها نوعی ارز دیجیتال هستند که نشان‌دهنده دارایی‌های منحصربه‌فردی مانند آثار هنری، موسیقی، ویدیوها، بازی‌ها و کلکسیون‌ها هستند. با استفاده از ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، بیتکوین و بایننس‌کوین می‌توان NFTها را در پلتفرم‌های مختلف ایجاد و خرید و فروش کرد.

در سال‌های اخیر، ارزهای دیجیتال و ‌NFT‌ها سروصدای زیادی در دنیای هنر به‌پا کرده‌اند و توجه بسیاری از هنرمندان، گردآورندگان، سرمایه‌گذاران و هنردوستان را به خود جلب کرده‌اند. ممکن است بپرسید چرا؟ مگر توکن‌های غیرمثلی چه سودی برای هنرمندان داشته‌اند که طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند؟ چگونه ارزهای دیجیتال و ان‌اف‌تی‌ها بر دنیای هنر تأثیر می‌گذارند؟ مزایا و معایب این پدیده نوظهور چیست؟

در این مقاله سؤالات بالا را پاسخ خواهیم داد. همچنین قصد داریم از مزایا و معایب توکن‌های غیرمثلی برایتان بگوییم تا با تأثیر آن‌ها بر دنیای هنر و جامعه‌ هنرمندان آشنا شوید. همراه ما باشید.

توکن‌های غیرمثلی (NFT) چه مزایایی برای هنرمندان و دنیای هنر داشته‌اند؟

ارزهای دیجیتال و NFTها مزایای بسیاری برای هنرمندان و گردآورندگان در دنیای هنر دیجیتال داشته‌اند. در ادامه برخی از این مزایا را بررسی می‌کنیم.

کسب درآمد و شهرت هنرمندان با استفاده از آثار هنری دیجیتال

ارزهای دیجیتال و NFTها به هنرمندان کمک می‌کنند تا آثار هنری دیجیتال خود را مستقیماً به گردآورندگان بفروشند؛ بدون نیاز به واسطه‌هایی مانند نمایشگاه‌ها یا پلتفرم‌هایی که ممکن است هزینه‌های بالایی از هنرمندان دریافت کنند. همچنین، هنرمندان می‌توانند قیمت‌ و حق امتیاز آثار هنری خود را تعیین کنند و وجوه پرداختی را بلافاصله دریافت کنند.

علاوه‌براین، هنرمندان از طریق ارزهای دیجیتال و NFTها می‌توانند به مخاطبان گسترده‌تر و متنوع‌تری دسترسی پیدا کنند، چراکه هرکسی که به اینترنت متصل است می‌تواند به آثار هنری آن‌ها دسترسی داشته باشد و از دیدن آن‌ها لذت ببرد.

ارزهای دیجیتال چه تأثیری بر هنر می‌گذارند؟

افزون‌براین، هنرمندان با استفاده از توکن‌های غیرمثلی می‌توانند به شهرت بیشتری دست پیدا کنند و درنتیجه، افراد بیشتری آثار هنری‌ آن‌ها را خواهند دید. این موضوع به‌دلیل آن است که آثار هنری آن‌ها را می‌توان در بلاکچین ردیابی و تأیید کرد و یک مجموعه دیجیتالی از دستاوردهای هنری آن‌ها ایجاد کرد.

جالب است بدانید در مارس ۲۰۲۱، کلاژی متشکل از ۵,۰۰۰ تصویر دیجیتال به قیمت ۶۹ میلیون دلار فروخته شد! برای خرید ارزهای ان‌اف‌تی کلیک کنید.

روشی امن و شفاف برای گردآورندگان تا صحت مالکیت آثار هنری دیجیتال را بسنجند

با استفاده از ارزهای دیجیتال و NFT‌ها دیگر مشکل جعل و کپی آثار هنری برطرف شده است. هر NFT منحصربه‌فرد و تعویض‌ناپذیر است، ازاین‌رو، هر ان‌اف‌اتی را می‌توان به‌عنوان گواهی دیجیتالی اصالت و مالکیت هر اثر هنری دیجیتال در نظر گرفت.

گردآورندگان می‌توانند برای تأیید منشأ، تاریخچه و اصالت هر اثر هنری و همچنین اطلاع از هویت و شهرت هنرمند مربوطه از بلاکچین استفاده کنند. همچنین، با استفاده از ارزهای دیجیتال و NFTها می‌توانند آثار هنری دیجیتال خود را با خیال راحت و به‌آسانی ذخیره کنند. علاوه‌براین، بدون خطر از دست دادن یا آسیب دیدن آثار هنری می‌توانند آن‌ها را انتقال دهند.

ایجاد بازاری جهانی در حوزه هنر دیجیتال

ارزهای دیجیتال و ‌NFTها محدودیت‌های جغرافیایی، مالی و فرهنگی هنرمندان را کنار گذاشته‌اند تا در فعالیت‌ خود با محدودیتی مواجه نباشند. ازاین‌رو، به‌واسطه NFT‌ها، بازارهای هنری دیجیتال ایجاد شده‌اند. تاکنون، این بازارها محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند.

تمامی افرادی که به اینترنت دسترسی داشته باشند می‌توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال و NFT آثار هنری دیجیتال را صرف‌نظر از موقعیت مکانی‌شان، ایجاد و خرید و فروش کنند.

پیشرفت در نوآوری و خلاقیت هنرمندان در قالب جدیدی از آثار هنری

هنرمندان با استفاده از ارزهای دیجیتال و NFT‌ها می‌توانند فرصت‌ها و چالش‌های جدیدی را در حوزه هنر دیجیتال کشف کنند و از آن‌ها در خلق آثار خود الهام بگیرند. آن‌ها می‌توانند از NFT‌ها برای ایجاد آثار هنری نوآورانه و تأثیرگذار استفاده کنند و عناصری مانند انیمیشن، صدا، حرکات، تعامل، تصادفی بودن، قابلیت برنامه‌ریزی یا گیمیفیکیشن (gamification) را در آن‌ها بگنجانند.

همچنین، می‌توانند با هنرمندان یا جوامع دیگر برای ایجاد مجموعه آثار هنری که ماهیت پویا و غیرمتمرکز فناوری بلاکچین را منعکس می‌کند، همکاری کنند. افزون‌براین، می‌توانند با استفاده از ارزهای دیجیتال و NFT‌ها وارد دوره‌ جدیدی از کسب‌وکار شوند و خلاقیت و ابتکار خود را افزایش دهند. آیا می‌دانستید که می‌توان به‌صورت رایگان ان‌اف‌تی دریافت کرد؟ برای دریافت ان‌اف‌تی رایگان کلیک کنید.

ارزهای دیجیتال چه تأثیری بر هنر می‌گذارند؟

NFTها چه معایب و خطراتی دارند؟

حال که با مزایای NFT‌ها در دنیای هنر آشنا شدید، نوبت به بررسی معایب و چالش‌های آن‌ها رسیده است. در ادامه به بررسی چند مورد از این مشکلات می‌پردازیم.

عدم ثبات و قطعیت در قوانین نظارتی

در مورد ارزهای دیجیتال و NFT‌ها در بسیاری از کشورها هنوز قوانین قطعی درزمینه نظارت بر آن‌ها وضع نشده است یا حداقل در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستند. ازجمله مشکلات قانونی می‌توان به مشکلات موجود در قوانین حق مالکیت معنوی و مالیات آثار هنری دیجیتال و همچنین مکانیزم‌های حل اختلاف در صورت بروز مشکل اشاره کرد. این مسائل ممکن است بر حقوق، تعهدات، اعتبار و مالیات پرداختی هنرمندان و گردآورندگان تأثیر بگذارد.

مسائل اخلاقی و زیست‌محیطی

ارزهای دیجیتال و ‌NFT‌ها به فناوری بلاکچین وابسته هستند. همان‌طور که می‌دانید بلاکچین انرژی زیادی مصرف و گازهای گلخانه‌ای زیادی منتشر می‌کند. برخی از منتقدان، استفاده از بلاکچین را عملی غیراخلاقی می‌دانند، به‌خصوص در شرایطی که با بحران آب‌وهوایی روبه‌رو هستیم. در چنین شرایطی، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر و مکانیزم‌های اجماع کارآمدتر می‌تواند در کاهش ردپای کربن تأثیرگذار باشد.

مشکلات و محدودیت‌های فنی

ارزهای دیجیتال و ‌NFT‌ها به‌دلیل فرآیندها و الزامات پیچیده‌ای که دارند ممکن است مشکلات و محدودیت‌هایی را بر سر راه هنرمندان و گردآورندگان قرار دهند. پرسش‌های زیر به چند نمونه‌ از چالش‌های موجود در این زمینه اشاره دارد.

  • هنرمندان چگونه آثار هنری دیجیتالی را ایجاد کنند که با پلتفرم‌ها و قالب‌های مختلف سازگار باشد؟
  • چگونه گردآورندگان از آثار هنری دیجیتال خود به‌صورت امن نگهداری کنند؟
  • هنرمندان و گردآورندگان چگونه آثار هنری دیجیتال خود را در محیط واقعی یا مجازی به نمایش می‌گذارند؟

این مسائل ممکن است بر کیفیت، عملکرد، میزان دسترسی یا زیبایی آثار هنری دیجیتال تأثیر بگذارد. بنابراین باید همواره به آن‌ها توجه داشت.

جمع‌بندی

با مطالعه این مقاله درمی‌یابیم که ان‌اف‌تی‌ها و ارزهای دیجیتال چه جایگاهی را در دنیای هنر کسب کرده‌اند و چه تأثیراتی می‌توانند بر آن بگذارند. همچنین، با مزایا و معایب توکن‌های غیرمثلی آشنا شدیم. هنرمندان با استفاده از ان‌اف‌تی‌ها می‌توانند ثروت بسیاری به‌جیب بزنند، از شهرت و محبوبیت بالاتری برخوردار شوند و آثار هنری خود را بفروشند.

منابع:

forbes.com

smartinsights.com

اشتراک گذاری

یک نظر دهید