دوخت لباس عروسک و باربی در سایزهای مختلف و طرح های متنوع و زیبا

0

یکی از انواع وسایل بازی که کودکان علاقه زیادی به آن دارند انواع عروسک می باشد که در مدل ها و شکل های گوناگونی طراحی شده اند و همه روزه نمونه های جدید و جذابی از آن تولید و روانه بازار می گردند. بسیاری از کودکان مخصوصا دختر بچه ها تمایل دارند برای عروسک های خود لباس های متنوع و جذابی بدوزند و جلوه زیبایی به ظاهر عروسک خود بدهند. در همین زمینه قصد داریم در این مطلب شما عزیزان را با نحوه دوخت لباس عروسک زیبا به روشی بسیار ساده آشنا کنیم.

آموزش دوخت لباس عروسک

عروسک ها در واقع از جمله وسایل بازی محبوب و دوست داشتنی در بین کودکان به شمار می آیند که در مدل های مختلف و فراوانی از جمله عروسک کچه ای، عروسک باربی، عروسک روسی، عروسک های پارچه ای، پلاستیکی و… موجود می باشند. هر نوع عروسکی لباس منحصر به خود را دارد که نوع دوخت و طراحی آن متفاوت می باشد. نحوه دوختن لباس عروسک بسیار ساده و راحت بوده و شما می توانید با داشتن مهارت اندکی در این زمینه برای هر نوع عروسکی که می خواهید لباس بدوزید. این هنر برای کسانی که به عروسک سازی نیز علاقه مند هستند مفید است و می تواند به آنها برای داشتن عروسک های زیباتر کمک کند.

شیوه خیاطی لباس عروسک

در ادامه این مطلب برای یادگیری طریقه دوختن لباس برای عروسک باربی که نوعی پیراهن زیبا است به روشی ساده به صورت مرحله به مرحله به شما عزیزان آموزش خواهیم داد. شما با این روش می توانید اقدام به دوخت بلوز، دامن، شلوار و… نیز برای عروسک نمایید.

نحوه دوختن لباس عروسک

وسایل لازم :

  • پارچه با طرح ترمه و یا هر طرح دلخواه
  • نوارهای تزیینی
  • نخ و سوزن
  • طلق یا عکس رادیولوژی
  • چسب نواری
  • چسب حرارتی
  • فندک
  • سنگ های تزیینی

نحوه خیاطی لباس عروسک

مراحل دوختن :

در مرحله اول ابتدا الگوی مورد نظر را تهیه نمایید که در ادامه این الگو را مشاهده خواهید کرد.

نحوه دوخت لباس عروسک

توجه داشته باشید الگویی که به شکل قیف می باشد برای قسمت پایه عروسک مورد استفاده قرار می گیرد. این قسمت را با کمک طلق یا عکس رادیولوژی به صورت یک قیف در آورید. سپس آن را به دور کمر عروسک بپیچانید و از قسمت پشت درزها را چسب بزنید.

نحوه دوختن لباس عروسک باربی

نحوه دوختن دامن عروسک :

مستطیل بزرگی که در قسمت الگوی عروسک مشاهده می کنید مربوط به قسمت دامن عروسک می باشد که باید درز پشتی آن را بدوزید.

الگوی قسمت مربوط به کت عروسک شبیه به دایره بیضی مانند می باشد و محل حلقه دست عروسک به شکل دو سوراخ بر روی الگو مشخص شده است.

الگوی مربوط به کلاه عروسک نیز شبیه به یک مستطیل می باشد.

نحوه درست کردن لباس عروسک

قسمت بالای دامن را کوک درشت بزنید. همانطور که در شکل می بینید نخ کوک ها را کشیده و دور کمر عروسک جمع کنید.

نحوه دوختن لباس عروسک

مراحل دوختن جلیقه عروسک :

در این مرحله کت عروسک را تنش کنید. باید توجه داشته باشید در صورتی که برای انجام این کار از پارچه ترمه استفاده می کنید باید لبه های آن را بسوزانید تا نخ کش نشود.

آموزش درست کردن لباس عروسک

پس از این که پلیسه های دور کمر را تنظیم نمودید از بخش پایین قسمت های اضافی دامن را داخل قیف قرار دهید و سپس بر روی آن کوک های درشتی بزنید.

سپس از قسمت داخل چسب بزنید تا کاملا محکم شود و حرکت نکند.

طریقه دوختن لباس سنتی عروسک

اکنون کت را به تن عروسک کاملا ثابت کنید. برای این کار در ابتدا کت را به تن عروسک خوب تنظیم نموده تا کاملا اندازه گردد. سپس مقداری چسب به قسمت پشت عروسک بزنید و بعد کت را بچسبانید.

پس از آن پهلوها را چسب بزنید و همزمان نیز کمر کت را چین بدهید.

شیوه دوخت لباس عروسکهمانطور که در شکل می بینید در قسمت سر شانه عروسک یک مثلث اضافی بوجود آمده است به همین منظور باید در این قسمت کمی چسب بزنید و آن را ثابت کنید.

نحوه دوختن لباس عروسک زیبا و جذاب

اکنون نوبت یراق کاری کت است که برای انجام این کار باید از پشت گردن شروع کرده و دور تا دور کت را یراق کاری نمایید. با استفاده از چسب نواری آن را بچسبانید.

نحوه درست کردن لباس عروسک باربیهمانند تصویر آن را به طور کامل بچسبانید.

آموزش خیاطی لباس عروسک

قسمت حلقه ها را نیز یراق کاری نمایید.

آموزش خیاطی لباس عروسکاکنون نوبت سر عروسک است. می توانید از خود موهای عروسک استفاده کرده و آن را صاف کنید و یا این که از موهای مصنوعی استفاده نمایید و آن را همانند تصویر بچسبانید.

روش دوخت لباس عروسک در خانه

بعد از آن نوبت دوختن کلاه عروسک است.

آموزش درست کردن لباس عروسک باربی در نهایت یراق را نیز به دور کلاه چسب بزنید و با استفاده از نگین تزیین نمایید. برای زیبایی بیشتر عروسک می توانید بر روی دست عروسک وسایل مختلفی همچون کیف، گل، سبد و … قرار دهید.

روش دوختن لباس عروسک باربی

امیدواریم که در مطلب ارائه شده با نحوه دوخت لباس عروسک به طور کامل آشنا شده باشید و بتوانید در صورت تمایل این لباس سنتی زیبا را در منزل بدوزید و در اختیار فرزندتان قرار دهید.

اشتراک گذاری

یک نظر دهید