دوخت قنداق فرنگی نوزاد با آموزش ساده و طرح های جدید

0

قنداق فرنگی یکی از اقلام ضروری سیسمونی نوزاد است که بسیار کاربردی می باشد و برای محافظت و بغل کردن نوزاد بکار گرفته می شود. قنداق فرنگی یا کیسه خواب نوزاد در طرح ها و رنگ های مختلفی در بازار موجود می باشد و شما می توانید در صورت تمایل با استفاده از روشی آسان به دوختن آن در منزل بپردازید. در همین زمینه قصد داریم در این مطلب شما عزیزان را با نحوه دوخت قنداق فرنگی با استفاده از آموزشی ساده و راحت آشنا کنیم.

اغلب کسانی که در تدارک و تهیه سیمونی هستند ترجیح می دهند برای کمک به اقتصاد خانواده و همچنین استفاده از هنر خود برخی از اقلام را بدوزند یا با هنرهای خود تهیه نمایند و در این جهت استفاده از آموزش های مجازی می تواند نقش مثبتی داشته باشد. ما در مطالب قبلی مجله هنر در خانه نحوه دوخت پیشبند نوزاد، دوخت روتختی، دوخت بالش شیردهی، ساخت عروسک های مختلف و… را ارائه دادیم، همچنین شما را با ایده های برای تزیین اتاق نوزاد و… آشنا نمودیم که می توانند در این جهت راهنمای خوبی برای شما عزیزان باشند. حال می خواهیم نحو دوختن قنداق فرنگی را آموزش دهیم که از اجزا اصلی سیسمونی می باشد.

آموزش دوخت قنداق فرنگی

از جمله ملزومات سیسمونی نوزاد که کارایی مهمی دارد و به منظور حفاظت و تسلط داشتن در هنگام بغل گرفتن نوزاد مورد استفاده قرار می گیرد قنداق فرنگی می باشد. این وسیله کاربردی روش دوخت بسیار ساده و راحتی دارد و به سادگی می توان در منزل با داشتن اندک مهارتی در خیاطی به دوختن آن پرداخت.

نحوه دوخت قنداق فرنگی

امروزه سیسمونی نوزاد در طرح ها و رنگ های مختلفی وجود دارد که زمینه را برای انتخاب سریع و باب دل فراهم  نموده است. بسیاری از بانوان هنرمند و خوش سلیقه تمایل دارند با توجه به مهارتی که در خیاطی دارند به دوختن بسیاری از اقلام سیسمونی نوزاد بپردازند بنابراین اگر مایل هستید می توانید در ادامه این مطلب با روش دوختن یک قنداق فرنگی زیبا با استفاده از روشی ساده آشنا شوید.

وسایل مورد نیاز :

  • پارچه اصلی که ترجیحا از جنس کتان یا نخ باشد
  • پارچه آستری نرم و پنبه ای
  • چسب دو طرفه نر و ماده
  • لایه پشم شیشه نمدی
  • کاغذ الگو
  • زیپ ۷ سانتی کاپشنی
  • نخ همرنگ
  • چرخ خیاطی
  • قیچی

نحوه دوخت :

در مرحله اول ابتدا الگو قطعه رویی قنداق و بدنه اصلی آن را همانند تصاویر زیر بکشید. باید در نظر داشته باشید که عرض تمام کار باید حدود ۹۰ سانتی متر و طول آن نیز باید ۸۸ سانتی متر باشد.

آموزش دوختن کیسه خواب نوزاد

قطعه رویی قنداق فرنگی نیز شبیه یک بیضی با قطر کوچک ۴۰ سانتی متر و قطر بزرگ ۵۰ سانتی متر است.

نحوه دوختن قنداق فرنگی به روشی سادهپس از این که الگوها را رسم نمودید آن ها را بر روی پارچه اصلی بگذارید و پارچه مورد نظر را با استفاده از الگوهایی که کشیده اید برش بدهید.

نحوه دوختن کیسه خواب نوزاددر نظر داشته باشید که دو تکه قنداق فرنگی پس از برش خوردن و قرارگیری بر روی هم باید همانند تصویر زیر باشند.

طریقه دوخت قنداق فرنگی نوزاد

در گام بعدی از دو قطعه الگوها و یک مرتبه نیز از لایی پشم شیشه ای برش دهید و لایی پشم شیشه را به ابعاد ۱ الی ۲ سانتی متر بزرگتر در نظر بگیرید و بعد آن را بر روی پارچه اصلی بگذارید.

نحوه دوختن کیسه خواب نوزاد

سپس لایی پشم شیشه را به پارچه موردنظر سنجاق بزنید.

آموزش دوختن قنداق فرنگیبعد از آن دور تا دور پارچه اصلی را به شکل زیگزاگ به لایه دوخت بزنید و بخش های اضافه را با استفاده از قیچی برش بزنید.

آموزش دوخت کیسه خواب نوزاد

پس از اینکه دور هر تکه را دوختید به منظور زیباتر شدن سطح رویی کار و نیز جمع نشدن لایی پشم شیشه می توانید یک سری دوخت زیبا و شبیه به هم را بر روی سطح کار اجرا نمایید.

نحوه دوخت قنداق فرنگی نوزاد

در مرحله بعدی لبه اریب قسمت بالای الگو را به ابعاد ۱۷ سانتی متر بر روی یکدیگر بگذارید و این بخش را سوزن بزنید و با حدود ۱ سانتی متر فاصله از لبه کار با استفاده از دوخت ساده آن را چرخ نموده تا کلاه موردنظر قنداق دوخته شود.

آموزش دوختن قنداق فرنگی به روشی ساده

سپس الگوی دو تکه را بر روی آستر آن بگذارید و بدون در نظر گرفتن زاپاس تکه اریب را به همدیگر دوخت بزنید تا شبیه کلاه گردد.

روش خیاطی قنداق فرنگی نوزاد

در مرحله بعدی آستر را بر روی بدنه اصلی بگذارید و محل هایی که به صورت نقطه چین معین شده اند را دوخت بزنید و بخشی از کار را برای دوخت زدن زیپ باز نگه دارید.

نحوه دوختن قنداق فرنگی نوزاد

سپس دور بخش دوخت زده شده را با استفاده از قیچی چرت بزنید.

روش دوخت قنداق فرنگیدر گام بعدی دو بخش زیپ را از هم جدا نموده و محلی را که قلاب ندارد از بخش ابتدای طرف راست بخش گرد شده تا قسمت پایینی کار به بدنه اصلی دوخت بزنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که زیپ قنداق به بخش انتهایی قسمتی که باز نگه داشته اید نمی رسد.

نحوه خیاطی کیسه خواب به روشی سادهسپس آستر را بر روی لبه زیپی که دوخت زده اید بگذارید و روی این بخش را دوخت بزنید. در نظر داشته باشید که بخشی که زیپ ندارد باز می ماند. پس از آن می توانید بدنه اصلی قنداق را از این محل که باز مانده است به شکل پشت و رو اتو بکشید.

روش دوختن کیسه خواب نوزاد

قطعه دوم زیپ را نیز به بخش بیضی مانند دوخت بزنید، به طوری که باید قطعه دوم زیپ را بر روی قطعه بیضی مانند قرار داده و کوک بزنید.

نحوه دوخت کیسه خواب نوزاد

پس از آن آستر را نیز بر روی بدنه بیضی مانند بگذارید و دور تا دور آن را دوخت بزنید و یک بخش از آستر را باز نگه دارید. مسیرهایی که باید دوخته شوند به صورت خط چین معین شده اند.

نحوه ذوختن کیسه خواب نوزاد

دو بخش زیپ را داخل هم قرار داده تا دو تکه کار به همدیگر وصل شوند.

شیوه دوخت قنداق فرنگیبعد از آن دو قطعه آستر را به همدیگر پس دوزی کنید.

نحوه دوختن قنداق فرنگی به روشی آسان

در مرحله بعدی نوبت دوختن دستک های قنداق است و سپس باید چسب های نر و ماده را برش دهید. به منظور راحت بودن کار می توانید یک بخش چسب را به شکل دو تکه بلند برش دهید و طرف دیگر چسب را به شکل سه تکه کوچکتر برش دهید.

شیوه خیاطی قنداق فرنگی به روشی ساده

بعد از آن یک طرف چسب ها را بر روی آستر یکی از دستک ها بگذارید و طرف دیگر را نیز بر روی پارچه اصلی دستک بگذارید و سپس بدوزید.

روش خیاطی کیسه خواب نوزاد باید به این نکته توجه داشته باشید که بهترین کار این است که بخش نرم تر چسب را بر روی آستر دوخت بزنید.

آموزش خیاطی قنداق فرنگی در خانه

امیدواریم که در مطلب ارائه شده با نحوه دوخت قنداق فرنگی به صورت مرحله به مرحله و به طور کامل آشنا شده باشید و بتوانید با یادگیری این بخش آموزشی در صورت نیاز این کیسه خواب زیبا را در منزل تهیه نموده و مورد استفاده قرار دهید.

اشتراک گذاری

یک نظر دهید