آموزش چرم دوزی با دست برای افراد مبتدی و بی تجربه

0

چرم دوزی یکی از هنرهای جالب و کاربردی است که می توان محصولات مختلفی از جمله کیف، کفش و … را با بهره گیری از این هنر و کسب مهارت های لازم در این زمینه به شکل ها و مدل های مختلف ساخت. به همین منظور قصد داریم در این زمینه شما عزیزان را با آموزش چرم دوزی به روشی بسیار ساده و راحت آشنا کنیم.

آموزش چرم دوزی به روشی آسان

چرم دوزی در واقع هنری پرکاربرد می باشد که می توان با استفاده از آن صنایع دستی زیبا و بی نظیری را ساخت. وسایلی که با استفاده از چرم دوخته می شوند از لحاظ دوام و ماندگاری در سطح بالایی قرار دارند. برای یادگیری این هنر باید مهارت ها و تمرین های لازم در این زمینه را بدست آورید تا بتوانید آن چه را که مدنظر دارید با آموزش دیدن این هنر زیبا بسازید و از آن استفاده کارآمد ببرید.

از انواع صنایع و وسایل رایجی که با استفاده از چرم ساخته می شود می توان به انواع کیف و کفش اشاره کرد که در مدل های گوناگونی با طرح ها و رنگ های مختلف می توان اقدام به ساخت آن نمود. چرم دوزی را می توان به دو صورت مختلف دوخت با دست یا دوخت با چرخ انجام داد که هر کدام از آن ها زیبایی و جذابیت مخصوص به خود را دارد. دوخت کیف کمری، دوخت کیف های اسپرت، دوخت کیف آرایش، دوخت کیف مجلسی زنانه و دخترانه، دوخت کیف پول و… از جمله فعالیت های هنری است که می توان با چرم انجام داد.

مراحل یادگیری چرم دوزی

با توجه به این که هنر چرم دوزی یک هنر بسیار جذاب و زیبا می باشد به همین دلیل بسیاری از افراد تمایل دارند با نحوه دوخت صنایع مختلف آن آشنا شوند و با یادگیری آن بتوانند آن چه را که مدنظر و لازم دارند با هنر دست خود بسازند و مورد استفاده قرار دهند. در همین خصوص در ادامه این مطلب به ارائه نحوه دوخت یک نوع کیف چرم زیبا و شیک به دو روش مختلف به منظور یادگیری شما عزیزان پرداخته ایم که در روش اول با کمک چرخ خیاطی اقدام به دوخت کیف می نماییم و در روش بعدی اقدام به دوخت کیف چرم دست دوز می نماییم.

روش دوخت کیف چرم با استفاده از چرخ

دوختن انواع کیف چرم با استفاده از چرخ در واقع روشی بسیار ساده و رایج است و بر روی مدل های مختلف کیف انجام می گیرد که در ادامه به شرح کامل این نوع دوخت پرداخته ایم.

وسایل مورد نیاز :

  • چرم
  • کاتر
  • قیچی
  • زیپ
  • چسب چرم
  • خط کش

مراحل انجام کار :

در ابتدا باید اندازه کیف موردنظرتان را مشخص کنید که این بستگی به سلیقه شما دارد چرا که این مدل کیف را می توانید در هر سایزی که بخواهید با توجه به نوع نیازتان بدوزید.

برای دوختن این نوع کیف در ابتدا باید با استفاده از یک بشقاب یا کاسه و یا با استفاده از پرگار و مداد دو عدد دایره هم اندازه و یکسان را بر روی چرم بکشید و سپس آن را با قیچی برش بزنید.

آموختن چرم دوزی به دو نحوه مختلف

سپس بر روی یکی از دایره ها با استفاده از کاتر محل زیپ را ایجاد نمایید. باید به این نکته دقت نمایید که محل زیپ را با فاصله دو سانتی متر از لبه دایره ایجاد کنید و ارتفاع آن نیز باید حدود یک سانتی متر باشد. در واقع این زیپ به عنوان درب کیف در نظر گرفته شده و مورد استفاده قرار می گیرد، به همین خاطر باید در قسمت بالای کیف قرار گیرد.

آموختن چرم دوزی به شیوه ای ساده و راحت

در گام بعدی برای این که کار تمیز و مرتب باشد باید دقت لازم را به خرج دهید و دور تا دور شکاف زیپ را با استفاده از چسب به چرم بچسبانید، در نظر داشته باشید که چسب کمک می کند تا در هنگام دوخت زیپ در محل موردنظرش ثابت بماند و جا به جا نگردد.

یادگیری چرم دوزی به دو روش متفاوت

سپس اطراف زیپ را با استفاده از چرخ خیاطی دوخت بزنید.

یادگیری چرم دوزی به دو روش ساده بعد از آن دور تا دور کیف را چسب زده و دو لایه دایره ای شکل برش زده را بر روی همدیگر بچسبانید.

آموزش چرم دوزی به صورت مرحله به مرحلهسپس دور تا دور کیف را با کمک چرخ خیاطی بدوزید.

آموزش چرم دوزی به دو روش متفاوت

برای دوختن دسته کیف می توانید بند چرمی را به زیپ کیف وصل کنید.

فراگیری چرم دوزی با چرخ در منزل شما می توانید این کیف را خیلی راحت در منزل بدوزید و در مکان های مختلف از آن استفاده نمایید.

فراگیری چرم دوزی برای افراد مبتدی

طریقه دوختن کیف چرمی دست دوز

کیف چرمی دست دوز در واقع از جمله کیف های پرطرفدار در بین بانوان است و از لحاظ قیمت بسیار گران است به همین دلیل بهترین کار این است که برای کاهش هزینه های خود این نوع کیف را خودتان در منزل بدوزید.

آموختن چرم دوزی با دست

مراحل انجام کار :

در مرحله اول ابتدا از الگوی ارائه شده پرینت بگیرید و دقت نمایید که اندازه ها بر طبق سانتی متر می باشند.

یادگیری چرم دوزی به صورت مرحله به مرحله

سپس الگوی موردنظر را در سمت پشت چرم کپی نمایید و با استفاده از خوکار ژله ای دور تا دور الگو را خط بکشید و پس از منتقل کردن الگو بر روی چرم با استفاده از قیچی یا کاتر چرم را برش بزنید.

پس از این که الگو کیف را از روی چرم بدست آوردید، ابتدا دور تا دور کار را سمباده کشیده و بعد آن را سوراخ نمایید. دقت داشته باشید که فاصله سوراخ ها باید از لبه کار حدود نیم سانتی متر باشد و همچنین باید فاصله هر سوراخ تا سوراخ بعدی را به اندازه نیم سانتی متر در نظر بگیرید.

در صورتی که مایل هستید دوخت این کیف را با استفاده از نخ تریشه انجام دهید باید فاصله ها را حدود یک سانتی متر در نظر بگیرید.

فراگیری چرم دوزی به دو شیوه ساده

در مرحله بعدی تریشه را از درون سوزن مخصوص عبور دهید.

یادگیری چرم دوزی در خانه

پس از سمباده کشی دیواره کیف با استفاده از برش های نیم سانتی حاشیه دیواره را چرت بزنید تا در این صورت بتوانید به راحتی به قسمت پشت و جلوی آن متصل کنید.

آموزش چرم دوزی به دو روش مختلف

دیواره کیف را ابتدا به قطعه جلویی کیف دوخت بزنید.

آموختن چرم دوزی در منزل

این مدل نحوه دوخت را ادامه داده و دقت نمایید که تریشه ها به هیچ عنوان پیچ نخورند.

فراگیری چرم دوزی برای افراد بی تجربه

دوخت قسمت پشت کار را به شکل زیر انجام دهید و دقت نمایید که هرگز محکم کاری را در کار دوخت این نوع کیف فراموش نکنید.

یادگیری چرم دوزی به دو روش متفاوت

در مرحله بعدی آموزش چرم دوزی لبه جلویی کیف را برگردانید و با زدن یک کوک آن را کاملا محکم کنید.

آموختن چرم دوزی به شیوه ای بسیار راحت

سمت پشت کار را به همین شکل دوخت بزنید. در گام بعدی نوبت دوختن قطعه نگه دارنده کیف است که بیشتر حالت تزیینی دارد.

فراگیری چرم دوزی برای افراد بی تجربه

دوختن بندهای کیف را به همین شکل انجام دهید.

فراگیری چرم دوزی به دو شکل مختلف

در مطلب ارائه شده با آموزش چرم دوزی به دو روش مختلف آشنا شدید که امیدواریم مورد پسند شما عزیزان قرار گرفته باشد و از ارائه این بخش آموزش بهره کافی را برده باشید.

اشتراک گذاری

یک نظر دهید