دوخت پرده ساده و شیک برای افراد مبتدی

0
یکی از راحت ترین روش ها برای ایجاد تغییرات در دکوراسیون منزل عوض کرده پرده ها است. می توانید برای عوض کردن پرده های منزل, خودتان دست به کار شوید و مدل پرده ای ساده بدوزید. در ادامه آموزش دوخت پرده ساده با آسان ترین روش را مشاهده خواهید کرد.

از مدل پرده ساده می توانید به عنوان پرده پذیرایی و پرده آشپزخانه و پرده اتاق خواب استفاده کنید. مدل پرده ساده در انواع رنگ های متنوع موجود است و شما می توانید این مدل پرده را در منزل به راحتی بدوزید. در ادامه دوخت پرده ساده را به صورت مرحله به مرحله ملاحظه می فرمایید.

آموزش دوختن پرده ساده

آموزش دوخت پرده ساده

برای دوخت پرده ساده ابتدا باید متراژ پرده را اندازه گیری کنید سپس اقدام به دوخت پرده نمایید. در ادامه آموزش مرحله به مرحله دوختن پرده ساده را مشاهده خواهید کرد که امیدواریم با کمک این مطلب آموزشی بتوانید پرده ای ساده و در عین حال شیک را برای منزل خود بدوزید.

آموزش دوخت پرده ساده

محاسبه متراژ پارچه

۱٫ طول و عرض قسمتی را که می خواهید پرده را نصب کنید اندازه گیری کنید.
۲٫ نوع نوار پرده را مشخص نمایید.
۳٫ جنس پارچه پرده را مشخص کنید.
۴٫ برای پارچه های نازک و توری دو الی چهار برابر میله پرده به پارچه نیاز داریم و برای پارچه های ضخیم دو الی سه برابر میله پرده به پارچه نیاز دارید.
۵٫ طرح پارچه پرده را مشخص کنید.
۶٫ اگر پارچه پرده ساده و یا گلدار است ترکی پارچه به عنوان طول پرده استفاده می شود و اگر پارچه پرده حاشیه دار است ترکی پارچه به عنوان عرض پرده مورد استفاده قرار می گیرد. در مدل پارچه های حاشیه دار می توانید پرده را به صورت یک تخته برش بزنید و بدوزید و برای پارچه های گلدار و ساده می توانید از چند تخته پارچه برای دوخت پرده استفاده کنید.

دوختن پرده ساده و شیک

روش دوخت پرده

برای دوخت این مدل پرده به الگو نیازی ندارید و ابتدا پارچه پرده را روی میز و یا سطحی صاف و تمیز پهن کنید اگر پارچه سرکج دارد می توانید به کمک یک گونیا علامت گذاری کنید سپس قسمت علامت گذاری شده را ببرید.
از قسمت دو سر عرض پارچه که صاف کرده اید روی طول ترکی قد بدست می آید. تخته های پرده را که علامت گذاری کرده اید به یکدیگر وصل کنید و این خط ها را ببرید.
قطعه های بریده شده را به صورت دو به دو در کنار یکدیگر قرار دهید و با فاصله ۱٫۵ سانتی متری از قسمت ترکی با دقت به یکدیگر بدوزید.
در مرحله بعدی آموزش دوخت پرده ساده لبه ترکی قسمت کناری پرده را به اندازه ۱ سانتی متر تا بزنید و اتو کنید دوباره به اندازه ۲ سانتی متر تا بزنید و اتو کنید سپس با فاصله دو میلیمتری از لبه تا شده شروع به دوختن کنید.

دوخت پرده با آسان ترین روش
لبه پایینی پرده را ابتدا به اندازه ۱٫۵ سانتی متر تا بزنید سپس اتو کنید و دوباره به اندازه ۱۰ سانتی متر دیگر لبه پرده را تا بزنید و اتو کنید سپس با فاصله ۲ میلیمتری از قسمت تا شده بدوزید.
بعد از اینکه لبه پایینی پرده آماده شد قد مجاسبه شده پرده را بعلاوه ۱٫۵ سانتی متر از لبه پایین پرده به طرف قسمت بالا اندازه بزنید و علامت گذاری کنید این اندازه را در طول لبه پایینی به طرف قسمت بالا به مدت چند مرتبه تکرار و علامت گذاری کنید و لبه بالایی را از روی این علامت ها تا زده و اتو کنید.
اگر پارچه پرده نازک است به اندازه نوار پرده و ۱٫۵ سانتی متر به زاپاس نیاز دارید و اگر از پارچه ضخیم برای دوخت پرده استفاده می کنید به اندازه ۲٫۵ سانتی متر به زاپاس نیاز دارید. در صورت اضافه بودن قسمت بالای پرده می توانید آن را برش بزنید و دور بریزید.
در این مرحله از آموزش دوخت پرده ساده لبه بالایی نوار پرده را به اندازه ۱٫۵ سانتی متر پایین تر از لبه اتو شده قرار دهید و با کمک سنجاق این قسمت را ثابت کنید.
با فاصله دو میلی متر از لبه نوار پرده شروع به دوختن لبه بالا و پایینی نوار پرده کنید سپس ابتدا و انتهای دوخت را دوخت معکوس بزنید.

دوختن آسان و ساده پرده
در مرحله آخر دوخت پرده ساده نخ های طرف آزاد نوار پرده را به صورت همزمان با یکدیگر بکشید تا پرده به اندازه پرده خور شود سپس نخ ها را به یکدیگر گره بزنید و چین های پرده را مرتب کنید و گیره های پرده را روی نوار پرده قرار دهید.
پرده را روی میله پرده سوار کنید و با فاصله به چین پرده نگاه کنید در صورت نیاز می توانید چین های پرده را به صورت کامل مرتب کنید.

دوخت پرده چین دار و ساده روشی آسان برای دوخت پرده

در این مطلب با آموزش دوخت پرده ساده آشنا شدید که امیدواریم با کمک این مطلب آموزشی بتوانید به راحتی پرده ای ساده و زیبا را برای قسمت های مختلف منزل خود بدوزید. در صورت تمایل می توانید برای مشاهده آموزش دوخت پرده کلیک کنید.

اشتراک گذاری

یک نظر دهید